Konsekwencje prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu – kary w 2023 roku

Konsekwencje prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu – kary w 2023 roku

W Polsce nie wolno prowadzić żadnego pojazdu mechanicznego pod wpływem alkoholu. Zgodnie z polskim prawem prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających jest przestępstwem. Rower czy hulajnoga nie są uważane za pojazdy mechaniczne. Prowadzenie ich pod tzw. ,,wpływem’’ nie podlega tak surowym przepisom jak prowadzenie samochodu czy motocykla. Jednakże prowadzenie roweru czy hulajnogi pod wpływem alkoholu zwiększa ryzyko wypadków, narusza bezpieczeństwo innych użytkowników ruchu drogowego i również jest zabronione. A prowadzący pod wpływem nie tylko samochód ale również rower czy hulajnogę podlega karze.

Dopuszczalna ilość alkoholu we krwi

Jeśli zostałeś zatrzymany za prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu, istnieje możliwość, że twój czyn zostanie zakwalifikowany jako wykroczenie lub przestępstwo.
Decyzja ta zależy od stężenia alkoholu we krwi lub wydychanym powietrzu.

W Polsce dopuszczalna ilość alkoholu we krwi kierowcy to poniżej 0,5 promila lub 0,09 mg/dm3, co oznacza, że wartość ta może być przeliczana na miligramy występujące w jednym decymetrze sześciennym.

Policja bada stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu przy pomocy alkomatów, dlatego wartości wyrażane są najczęściej w miligramach na decymetr sześcienny. Badania krwi są przeprowadzane w przypadku, gdy kierowca odmawia poddania się badaniu wydychanego powietrza przy pomocy alkomatu lub na prośbę kierowcy. Odmowa badania z wykorzystaniem alkomatu skutkuje koniecznością udania się na badanie krwi w towarzystwie policji.

W przypadku oskarżenia o jazdę po spożyciu alkoholu warto skorzystać z usług adwokata, który pomoże w obronie i wyjaśni, jakie konsekwencje grożą za popełnienie takiego czynu. Zdaniem wielu specjalistów, skorzystanie z pomocy adwokata zwiększa szanse na uzyskanie korzystnego wyroku oraz minimalizuje ryzyko negatywnych konsekwencji dla przyszłego życia zawodowego i prywatnego.

Jeśli szukasz adwokata od spraw karnych, skontaktuj się z naszą kancelarią klikając tutaj. 

Kary za prowadzenie auta pod wpływem

Odebranie prawa jazdy, wysoka grzywna, a nawet wpis do Krajowego Rejestru Karnego to tylko niektóre z możliwych konsekwencji.

Największym ryzykiem jest jednak zakaz prowadzenia pojazdów, który może utrudnić codzienne funkcjonowanie.
W przypadku przestępstw, 3-letni zakaz prowadzenia pojazdów jest najczęściej stosowanym środkiem karnym, chociaż można starać się o jego zmniejszenie.

Kara za jazdę po alkoholu to także 

  • pozbawienie wolności do lat 3 
  • konieczność zapłaty na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. 

Za wykroczenie za jazdę po alkoholu, kara to 

Warto zdawać sobie sprawę z powagi sytuacji i nie ryzykować jazdy po alkoholu.

Rower i hulajnoga, a bycie pod wpływem alkoholu

Warto zdawać sobie sprawę, że jazda na rowerze lub hulajnodze po spożyciu alkoholu nie tylko stanowi zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa, ale także jest karalna. Należy pamiętać, że jednym z najważniejszych elementów ruchu drogowego jest zdolność do podejmowania szybkich i trafnych decyzji, które są niezbędne do uniknięcia potencjalnych zagrożeń. Spożycie alkoholu wpływa negatywnie na naszą koordynację ruchową, a tym samym na nasze zdolności kierowania pojazdem, niezależnie od jego rodzaju.

Za jazdę na rowerze lub hulajnodze pod wpływem alkoholu grozi
grzywna
zakaz prowadzenia pojazdów innego niż pojazdy mechaniczne.

Warto podkreślić, że jazda na rowerze po alkoholu nie wiąże się z utratą prawa jazdy, tak jak w przypadku prowadzenia pojazdów mechanicznych.
Niemniej jednak, jazda po alkoholu rowerem stanowi poważne naruszenie prawa i może skutkować konsekwencjami finansowymi.

Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku jazdy hulajnogą po alkoholu. Osoby, które decydują się na jazdę hulajnogą po spożyciu alkoholu, mogą zostać ukarane surowym mandatem w wysokości co najmniej 1000 zł w przypadku stanu po użyciu alkoholu oraz 2,5 tys. zł w przypadku stanu nietrzeźwości.

 

Artykuł nie stanowi porady prawnej i jest aktualny w dacie jego publikacji. 

Masz jeszcze inne pytania związane z jazdą po alkoholu? Skontaktuj się z adwokatem klikając tutaj.