Pokłócona para odwrócona do siebie plecami

UGODA ROZWODOWA – CZYM JEST I JAK JĄ ZAWRZEĆ?

Sprawy rozwodowe wiążą się z konfliktową sytuacją, napływem silnie negatywnych emocji i stresu. Negatywne skutki rozpadu małżeństwa można jednak zminimalizować dzięki zawarciu ugody rozwodowej, określanej też jako ugoda małżeńska. By ugoda mogła zostać zawarta musi istnieć dopuszczalność polubownego rozwiązania sporu, czyli możliwość osiągnięcia porozumienia między małżonkami.

 

Cel ugody rozwodowej

Ugoda sądowa jest zawierana celem uzyskania rozwodu bez orzekania o winie, który jest powszechnie określany jako rozwód za porozumieniem stron. Na zgodne żądanie małżonków sąd nie będzie orzekał o winie. Przedłożenie sądowi ugody małżeńskiej stanowić będzie potwierdzenie porozumienia stron we wszystkich kluczowych sprawach.

 

Korzyści z zawarcia ugody rozwodowej

Zawarcie ugody wiąże się z oszczędnością czasu i pieniędzy w porównaniu do żmudnego, czasochłonnego i kosztownego procesu rozwodowego, w którym kluczowe jest udowodnienie winy rozkładu pożycia drugiego małżonka. Ugoda gwarantuje szybsze zakończenie sprawy rozwodowej oraz daje możliwość uzyskania porozumienia z drugim małżonkiem w spornych kwestiach, w szczególności w sprawie wychowywania wspólnych małoletnich dzieci, kwestiach majątkowych i alimentacyjnych.

 

Wpływ ugody na szybkość postępowania

Szybkość wynika z braku konieczności szerszego przeprowadzania postępowania dowodowego, które łączy się z generowaniem kosztów procesowych wynikających z przesłuchiwania świadków, przeprowadzania dowodów z dokumentów oraz powoływania specjalistycznych biegłych sądowych, co przeważnie wiąże się z koniecznością przeprowadzenia kilku rozpraw. Obowiązkiem sądu jest jedynie przesłuchanie stron, czyli małżonków, ewentualnie wspólnych małoletnich dzieci. W przeciwieństwie do rozwodu z orzekaniem o winie, rozwód bez orzekania o winie może zakończyć się już na pierwszej rozprawie pod warunkiem spełnienia wszelkich wymagań formalnych.

Jeśli szukasz adwokata rozwodowego, skontaktuj się z nami klikając tutaj.

 

Czy opłaca się zawrzeć ugodę rozwodową?

Na podstawie wygranej przez naszą Kancelarię sprawy rozwodowej należy stwierdzić, że daje to obopólną korzyść obu zwaśnionym stronom. Reprezentowana przez nas powódka uniknęła w ten sposób wielu negatywnych konsekwencji związanych z rozwodem. Zdecydowanie krótsze i mniej stresujące postępowanie mediacyjne w celu zawarcia ugody umożliwiło wynegocjowanie korzystnych warunków rozwodowych. Nasza klientka uzyskała dzięki temu alimenty od pozwanego w zadowalającej ją wysokości, a kosztami sądowymi obciążono stronę przeciwną. Po zawarciu ugody sąd wyrokiem rozwodowym orzekł o rozwiązaniu małżeństwa co sprawnie i korzystnie dla klientki zakończyło sprawę.

 

Jak zawrzeć ugodę rozwodową?

Zawarcie ugody wiąże się z negocjacjami w drodze mediacji rozwodowej. W praktyce niejednokrotnie niezbędny jest udział profesjonalnego pełnomocnika w celu uregulowania spornych kwestii. Pomoc adwokata sprowadza się nie tylko do rozwiązywania skomplikowanych kwestii prawnych, lecz także do obrania właściwej strategii i wynegocjowania możliwie najkorzystniejszych warunków ugody.

 

Przedstawione informacje mają charakter ogólny i nie stanowią porady prawnej.

Masz jeszcze inne pytania odnośnie rozwodu? Skontaktuj się z adwokatem klikając tutaj.