Posiadanie nieznacznej ilości narkotyków na własny użytek – czy jest karalne?

Posiadanie nieznacznej ilości narkotyków na własny użytek – czy jest karalne?

Wszystkie kwestie, o których mówi polskie prawo a dotyczą spraw związanych z narkotykami reguluje ustawa.
W polskim kodeksie karnym nie znajdziemy odpowiedzi na żadne pytanie związane z karami za przestępstwa narkotykowe. Ustawa, która reguluje karalność za posiadanie czy sprzedaż narkotyków to Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii. Została wydana 29 lipca 2005 roku.

Posiadanie narkotyków w Polsce

Z tego artykułu dowiesz się czy posiadanie narkotyków w Polsce na własny użytek jest karalne.
Poniżej znajdziesz opis czy karalne na własny użytek jest posiadanie przykładowo takich narkotyków jak:

  • Konopie, w tym włókniste zwane (marihuana),
  • Mak,
  • Mleczko makowe,
  • Opium,
  • Amfetamina,
  • Deksamfetamina,
  • Benzylopierazyna (DOPy, dopalacze),
  • Metylometkatynon (mefedron),
  • Metyloamfetamina (metamfetamina),
  • Metylofenidat,
  • Fencyklidyna,
  • Fenmetrazyna,
  • Fenobarbital.

Jeśli szukasz adwokata od spraw karnych, skontaktuj się z naszą kancelarią klikając tutaj.

Znaczna i nieznaczna ilość narkotyku

W praktyce często zaznacza się, że wysokość kary zależy od ilości narkotyków. Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii nie mówi wprost o tym czym są ilości znaczne czy na własny użytek. Przy tym ustaleniu pomocne jest orzecznictwo sądów. Ono precyzuje oba te pojęcia.

Znaczna ilość

Znaczna ilość narkotyku to taka, która wystarczy do odurzenia się grupy kilkudziesięciu osób. Inna zatem ilość będzie brana pod uwagę w przypadku amfetaminy, a inna w przypadku marihuany. Ze względu na to, że amfetaminy potrzebna jest mniejsza ilość, aby odurzyć większą ilość osób.

Narkotyki na własny użytek

Ilość narkotyków na własny użytek (mała ilość, nieznaczna) – będzie wtedy, gdy ilość znalezionych narkotyków nie przekracza kilku porcji służących odurzeniu.

 

Jaka kara za posiadanie narkotyków?

Należy podkreślić, że wg prawa posiadanie narkotyków jest karalne. Bez względu na to jaką ilość przy sobie posiadamy. Wg ustawy nie ma przyzwolenia na posiadanie przy sobie nawet najmniejszej ilości. Nawet takiej na własny użytek. Wobec tego posiadanie jakiegokolwiek narkotyku w Polsce jest nielegalne i karalne.

Obowiązujące w polskim prawie przepisy dotyczące narkotyków są dosć surowe. Nie oznacza to jednak, że za każdą ilość posiadanego narkotyku przy sobie pójdziemy do więzienia. Przy przestępstwach narkotykowych możemy skorzystać z różnych linii obrony.
Między innymi będzie to

  • umorzenie postępowania,
  • warunkowe umorzenie postępowania,
  • potraktowanie przestępstwa jako wypadek mniejszej wagi.

Jak bronić się w sprawach o narkotyki?

W takich sprawach nie ma indywidualnej linii obrony. Najlepszą decyzją będzie skontaktowanie się z adwokatem. Należy rozważyć wybór specjalisty, który posiada doświadczenie w sprawach karnych. Obrońca przeanalizuje sprawę pod kątem prawnym oraz będzie reprezentował na każdym etapie sprawy. Należy pamiętać, że prawo do kontaktu z adwokatem ma się już od najwcześniejszego momentu wystąpienia zarzutów.

Szukasz adwokata specjalizującego się w sprawach karnych? Skontaktuj się z adwokatem klikając tutaj.

Uniknięcie kary w sprawach narkotykowych

Wszystkie narkotyki w Polsce są nielegalne. Nie ma więc możliwości, aby uniknąć kary za ich posiadanie. Jest jednak możliwość złagodzenia konsekwencji prawnych tego czynu. Istnieje grupa narkotyków miękkich takich jak np. marihuana. Posiadanie marihuany co do zasady jest nielegalne. Jej znalezienie przez np. policję będzie skutkowało oskarżeniem o przestępstwo narkotykowe. Jednocześnie jeśli ilość suszu jest niewielka to sprawa może być potraktowana przez sąd łagodniej. W odróżnieniu do posiadania narkotyków twardych np. amfetaminy.

Każda sprawa jest jednak indywidualna i składa się z wielu połączonych ze sobą wątków. Zależy również od sytuacji samego oskarżonego w tym od tego, czy był wcześniej karany. Dlatego należy rozważyć kontakt z adwokatem.

 

Masz jeszcze inne pytania odnośnie przestępstw narkotykowych? Skontaktuj się z adwokatem klikając tutaj.